Brslen japonský: Barevný zázrak do vaší zahrady

Brslen Japonský

Původ a rozšíření brslenu

Brslen japonský (Euonymus japonicus), jak už jeho druhové jméno napovídá, pochází z východní Asie. Jeho domovinou je Japonsko, Korea a Čína, kde roste jako hustý, stálezelený keř v lesních lemech, na skalnatých svazích a v pobřežních oblastech. Díky své odolnosti a atraktivnímu vzhledu se brslen japonský stal oblíbenou okrasnou rostlinou a rozšířil se do celého světa. Pěstuje se v parcích, zahradách i jako živý plot. V našich podmínkách se pěstuje jako okrasný keř a není schopen zplanění. Jeho popularitu mu zajistila především nenáročnost na pěstování, odolnost vůči chorobám a škůdcům a atraktivní, lesklé listy, které si zachovávají svou zelenou barvu i během zimy. Existuje mnoho kultivarů brslenu japonského, které se liší tvarem a barvou listů. Některé kultivary mají listy panašované, žlutě nebo bíle lemované, jiné se pyšní listy tmavě zelenými s výraznou kresbou. Brslen japonský je tak vděčnou rostlinou, která dokáže zkrášlit nejednu zahradu.

Charakteristika a vzhled

Brslen japonský (Euonymus japonicus) je stálezelený keř pocházející z Japonska, Koreje a Číny. Dorůstá do výšky 2 až 8 metrů, v závislosti na kultivaru. Jeho husté větve jsou pokryty drobnými, lesklými, tmavě zelenými listy oválného tvaru. Listy některých kultivarů jsou panašované, s bílými, žlutými nebo krémovými okraji či skvrnami. Na podzim se listy brslenu japonského mohou zbarvovat do červených a fialových odstínů. Květy jsou nenápadné, zelenobílé barvy, a objevují se v průběhu léta. Po odkvětu se tvoří drobné, růžové až červené plody, které obsahují semena. Brslen japonský je nenáročná a odolná rostlina, která se snadno pěstuje. Dobře snáší řez, a proto se často používá do živých plotů a tvarovaných zahradních úprav.

Pěstování a péče

Brslen japonský, latinsky Euonymus japonicus, je nenáročný, stálezelený keř pocházející z Japonska a Číny. Díky své odolnosti a adaptabilitě se stal oblíbenou rostlinou pro živé ploty, solitérní výsadbu i pěstování v nádobách. Brslen japonský preferuje slunné stanoviště s dobře propustnou, mírně vlhkou půdou. Snese i polostín, ale bohatší násadu květů a intenzivnější barvu listů dosáhneme na slunci. Při výsadbě živého plotu dodržujeme rozestupy mezi rostlinami 40-60 cm v závislosti na odrůdě a požadované hustotě. Brslen japonský nevyžaduje pravidelný řez, ale dobře ho snáší. Pro udržení kompaktního tvaru a hustoty je vhodné ho tvarovat na jaře po mrazech. Pravidelným zaštipováním mladých výhonů podpoříme větvení a bohatší růst. Během vegetace je vhodné brslen japonský přihnojovat hnojivem pro okrasné dřeviny. V zimě je vhodné mladé rostliny chránit před mrazem. Starší rostliny jsou mrazuvzdorné. Brslen japonský je odolný vůči chorobám a škůdcům.

Vlastnost Brslen japonský
Typ rostliny Opadavý keř
Výška Až 3 metry

Množení brslenu japonského

Brslen japonský (Euonymus japonicus) je oblíbený okrasný keř pocházející z východní Asie. Patří do čeledi jesencovité (Celastraceae) a je ceněný pro své lesklé, kožovité listy a nenáročnost na pěstování. Brslen japonský lze množit několika způsoby, z nichž nejjednodušší a pro domácí pěstování nejvhodnější je množení řízky. Řízky odebíráme nejlépe na jaře z mladých, zdravých výhonů. Ideální délka řízku je 10-15 cm. Spodní listy odstraníme a řízek zapíchneme do substrátu pro množení rostlin. Pro lepší zakořenění můžeme použít stimulátor. Řízky udržujeme v teple a vlhku, dokud nezakoření, což obvykle trvá 4-6 týdnů. Kromě řízkování je možné brslen japonský množit také semeny, ale tento způsob je zdlouhavější a méně spolehlivý. Semena se vysévají na podzim do studeného pařeniště a klíčí na jaře. Brslen japonský se snadno množí a s trochou péče si tak můžeme vypěstovat nové rostliny pro naši zahradu.

Odolnost a choroby

Brslen japonský je obecně velmi odolný druh rostliny. Dobře snáší znečištěné ovzduší, a proto se často vysazuje ve městech. Je také tolerantní k suchu a půdním podmínkám. Nicméně, i přes svou odolnost, může být brslen japonský náchylný k některým chorobám a škůdcům. Mezi nejčastější choroby patří padlí, které se projevuje bílým povlakem na listech. Padlí může být způsobeno nadměrnou vlhkostí a špatnou cirkulací vzduchu. Dalším problémem může být verticiliové vadnutí, které způsobuje žloutnutí a vadnutí listů. Toto onemocnění je způsobeno houbou, která napadá kořeny rostliny. Co se týče škůdců, brslen japonský může být napadán sviluškami, mšicemi a červci. Tyto škůdce lze obvykle kontrolovat pomocí insekticidů. Pravidelná kontrola rostlin a včasné odhalení problémů je klíčové pro udržení zdraví brslenu japonského.

Využití v zahradě

Brslen japonský je v zahradách oblíbený pro svůj atraktivní vzhled a nenáročnost. Díky své husté koruně se skvěle hodí pro tvorbu živých plotů, které poskytují soukromí a ochranu před větrem. Brslen japonský snáší dobře řez, a proto je možné ho tvarovat do různých geometrických tvarů, a vytvářet tak zajímavé solitéry. Kromě živých plotů a solitérů se uplatní i ve skupinových výsadbách, kde vynikne jeho barevnost listů, zvláště u panašovaných kultivarů. Druh rostliny je nenáročný na půdu a stanoviště, toleruje slunce i polostín a je mrazuvzdorný. Díky své odolnosti vůči znečištěnému ovzduší je vhodný i do městských zahrad.

Zajímavosti a symbolika

Brslen japonský, latinsky Euonymus japonicus, rozhodně nepatří mezi rostliny, které by se schovávaly v koutě. Naopak, jeho krása a symbolika z něj dělají nepřehlédnutelný prvek zahrad a parků. Tento stálezelený keř, původem z východní Asie, okouzluje svými lesklými, tmavě zelenými listy, které mu propůjčují elegantní vzhled po celý rok. Na jaře a v létě se k této zelené kráse přidávají drobné, nenápadné květy, které ale i přes svou nenápadnost lákají včely a motýly. V Asii je brslen japonský považován za symbol štěstí, zdraví a dlouhověkosti. Často se proto vysazuje v blízkosti chrámů a svatyní, kde má chránit před zlými duchy a přinášet štěstí. Jeho symbolika se odráží i v tradičním umění, kde se objevuje na obrazech, textiliích a keramice. V Evropě si brslen japonský získal oblibu především pro svou nenáročnost a odolnost vůči nepříznivým podmínkám. Díky své schopnosti snášet znečištěné ovzduší se stal oblíbenou rostlinou i ve městech, kde zdobí parky, zahrady i balkony.

Publikováno: 04. 11. 2024

Kategorie: příroda