Crassula: Sukulent, který zvládne i začátečník

Crassula

Nenáročný sukulent: tlustice

Tlustice, latinsky Crassula, je oblíbená pokojová rostlina pocházející z Jižní Afriky. Patří do čeledi tlusticovitých a je známá svými dužnatými listy, které slouží k zadržování vody. Díky této vlastnosti je tlustice nenáročná na zálivku a odolá i méně zkušeným pěstitelům. Existuje mnoho druhů tlustic, lišících se tvarem a barvou listů. Mezi nejznámější patří tlustice vejčitá (Crassula ovata), zvaná také „strom peněz“, s oválnými zelenými listy. Další oblíbenou variantou je tlustice perforovaná (Crassula perforata), jejíž listy jsou uspořádány v charakteristických patrech. Tlustice preferují slunné stanoviště a propustný substrát. Během vegetačního období je vhodné je přihnojovat hnojivem na sukulenty.

Původ a druhy tlustic

Tlustice, latinsky známé jako Crassula, pocházejí z různých koutů světa, ale jejich největší diverzita se nachází v Jižní Africe. Tyto sukulentní rostliny z čeledi tlusticovitých se přizpůsobily suchým a teplým podmínkám, a proto si vyvinuly schopnost ukládat vodu do svých ztloustlých listů, stonků a kořenů. Díky této vlastnosti jsou tlustice odolné vůči suchu a nenáročné na zálivku. V přírodě se vyskytují v rozmanitých tvarech a velikostech, od drobných půdokryvných druhů po mohutné keře a stromy. Mezi nejznámější druhy patří tlustice vejčitá (Crassula ovata), známá také jako „strom peněz“, a tlustice perforovaná (Crassula perforata) s listy rostoucími v párech proti sobě, které budí dojem navléknutých korálků. Kromě těchto běžných druhů existuje nespočet dalších, lišících se tvarem, barvou a texturou listů, a také typem květenství. Pestrost tlustic nabízí široké možnosti pro pěstování v domácnostech i zahradách, a to jak pro začátečníky, tak pro zkušené pěstitele.

Vlastnost Crassula
Původ Jižní Afrika
Péče Nenáročná
Zálivka Mírná, nechat substrát vyschnout

Ideální podmínky pro pěstování

Tlustice, oblíbené sukulentní rostliny z čeledi tlusticovitých, pocházejí z Jižní Afriky a vyznačují se dužnatými listy, ve kterých uchovávají vodu. Pro jejich zdravý růst a krásnou barvu listů je důležité zajistit jim vhodné podmínky. Tlustice milují slunce. Pro optimální růst a vybarvení listů potřebují alespoň 4 hodiny přímého slunečního světla denně. Umístěte je na světlý parapet orientovaný na jih nebo východ. Během horkých letních měsíců je chraňte před poledním sluncem, které by mohlo spálit jejich listy. Zálivka je u tlustic klíčová. Tyto rostliny jsou odolné vůči suchu a přemokření jim škodí. Zalévejte je až tehdy, když je substrát zcela suchý. Vodu z misky vždy vylejte, aby kořeny nestály ve vodě a nezačaly uhnívat. Během zimy, kdy tlustice odpočívají, zálivku omezte na minimum.

Tlustice, nenáročné královny suchomilných parapetů, nám svými baculatými listy připomínají, že i v jednoduchosti se skrývá krása.

Hana Nováková

Zalévání a hnojení tlustice

Tlustice, stejně jako ostatní sukulentní rostliny, jsou zvyklé na sušší podmínky a dokáží si vodu ukládat do listů. Proto je důležité zalévat je s rozmyslem a dopřát jim dostatek času k proschnutí substrátu mezi jednotlivými zálivkami. V opačném případě hrozí přemokření a následné uhnívání kořenů. Během vegetačního období, tedy od jara do podzimu, zaléváme tlustici tehdy, když je substrát suchý na dotek. V zimě, kdy rostlina odpočívá, zálivku omezíme na minimum. Frekvence zálivky se bude lišit v závislosti na teplotě, vlhkosti vzduchu a velikosti květináče. Obecně platí, že menší květináče prosychají rychleji. Co se týče hnojení, tlustice nejsou náročné a vystačí si s menší dávkou hnojiva. Hnojíme je pouze během vegetačního období, a to jednou za měsíc hnojivem určeným pro sukulenty a kaktusy. V zimě hnojení vynecháme. Při hnojení je důležité dodržovat doporučené dávkování uvedené na obalu hnojiva. Příliš mnoho hnojiva může rostlině spíše uškodit.

Množení a přesazování

Tlustice, oblíbené sukulentní rostliny z čeledi tlusticovitých, se množí snadno a rychle. Nejběžnějším způsobem je množení z listových nebo stonkových řízků. Stačí opatrně odlomit list nebo část stonku a nechat ho několik dní zaschnout, aby se rána zacelila. Poté řízek zapíchneme do substrátu pro sukulenty a kaktusy a udržujeme ho mírně vlhký. Během několika týdnů řízek zakoření a začne růst nová rostlina. Tlustice lze množit také semeny, ale tento proces je zdlouhavější a méně spolehlivý. Přesazování tlustic se provádí obvykle na jaře, kdy rostliny začínají aktivně růst. Použijeme substrát pro sukulenty a kaktusy a květináč o něco větší než ten původní. Při přesazování dbáme na to, abychom nepoškodili kořeny. Tlustice přesazujeme tehdy, když kořeny prorůstají odtokovými otvory květináče nebo když je substrát starý a zhutněný.

Časté choroby a škůdci

Tlustice, ačkoliv jsou to odolné rostliny, mohou být náchylné k některým chorobám a škůdcům. Mezi nejčastější choroby patří hniloba kořenů a stonků, která je způsobena nadměrnou zálivkou a špatně propustnou půdou. Příznakem hniloby je změknutí a zhnědnutí stonků a listů. Prevencí je správný způsob zalévání, kdy se substrát nechá mezi zálivkami zcela proschnout. Ze škůdců tlustice nejčastěji napadají červci, svilušky a mšice. Červci se projevují jako bílé chomáčky vatovitového vzhledu, svilušky drobnými pavučinkami a mšice lepkavými listy. V případě napadení je nutné rostlinu izolovat od ostatních a ošetřit vhodným insekticidem. Důležitá je také prevence, kterou představuje pravidelná kontrola rostlin a udržování optimálních pěstebních podmínek.

Tlustice: symbol štěstí a bohatství

Tlustice, známá také jako nefritová rostlina nebo strom peněz, je oblíbeným doplňkem domácností po celém světě. Tato sukulentní rostlina z čeledi tlusticovitých pochází z Jižní Afriky a je ceněna pro své masité, lesklé listy, které připomínají mince. V mnoha kulturách je tlustice považována za symbol štěstí, bohatství a prosperity. Traduje se, že umístění tlustice do blízkosti vchodu do domu přitahuje finanční hojnost. Někteří lidé věří, že darování tlustice přináší obdarovanému štěstí a prosperitu. Kromě svého symbolického významu je tlustice také nenáročnou rostlinou na pěstování, která snáší i méně příznivé podmínky. Její nenáročnost a krása z ní dělají ideální dárek pro začátečníky i zkušené pěstitele.

Publikováno: 12. 10. 2024

Kategorie: příroda