Kouzlo jarní zahrady: Objevte krásu muchovníku Lamarckova (Amelanchier lamarckii)

Amelanchier Lamarckii

Původ a rozšíření muchovníku

Muchovník olšolistý (Amelanchier lamarckii), často nazývaný také indiánská borůvka, je opadavý keř původem ze Severní Ameriky. Přes svůj původ se muchovník olšolistý rozšířil i do Evropy, kde se stal oblíbenou okrasnou dřevinou. Do Evropy byl dovezen v 18. století a brzy si získal oblibu pro svou nenáročnost, odolnost a estetické kvality. V České republice se muchovník olšolistý pěstuje od 19. století a v současnosti je běžnou součástí zahrad a parků. Muchovník olšolistý je druh rostliny patřící do čeledi růžovitých (Rosaceae). Jeho obliba pramení z jeho všestrannosti – je dekorativní během celého roku, na jaře bílými květy, v létě chutnými plody a na podzim zářivě zbarvenými listy. Díky své odolnosti vůči klimatickým podmínkám a nenáročnosti na půdu se mu daří i v našich podmínkách.

Charakteristika muchovníku Lamarckova

Muchovník Lamarckův (Amelanchier lamarckii) je opadavý, široce rozložitý keř nebo malý strom, dorůstající výšky až 8 metrů. Pochází ze Severní Ameriky, ale v Evropě zdomácněl a často se pěstuje jako okrasná rostlina. Muchovník Lamarckův je ceněný pro svou eleganci a proměnlivost během roku. Na jaře rozkvétá bohatými hrozny bílých květů, které jsou pro včely a další opylovače velmi atraktivní. V létě se objevují drobné, modročerné plody, chutí připomínající borůvky. Ty jsou jedlé a bohaté na vitamíny a antioxidanty. Na podzim se listy muchovníku Lamarckova zbarvují do zářivých odstínů oranžové, červené a žluté, čímž vytváří působivou podzimní scenérii. Muchovník Lamarckův je nenáročná dřevina, která toleruje širokou škálu půdních typů a světelných podmínek.

Listy, květy a plody

Tento okrasný strom či keř se pyšní jednoduchými, střídavými listy s jemně pilovitým okrajem. Mladé listy raší bronzově zabarvené, postupně se mění na sytě zelenou a na podzim hýří všemi odstíny žluté, oranžové a červené. Květy se objevují v dubnu a květnu, ještě před olistěním, v bohatých převislých hroznech. Jsou pětičetné, bílé až narůžovělé a svou vůní lákají včely a další opylovače. Plodem muchovníku jsou malé, kulaté malvice, které dozrávají od června do července. Zpočátku zelené, postupně se zbarvují do tmavě fialové až černé. Chuťově připomínají borůvky s jemnou mandlovou příchutí a jsou bohaté na vitamíny a antioxidanty. Plody jsou jedlé a chutné i za syrova, ale dají se z nich připravovat i džemy, kompoty nebo likéry.

Použití plodů muchovníku

Podobně jako sběrač ořechů na podzim, i muchovník olšolistý (Amelanchier lamarckii) je u nás docela běžnej. Zatímco každý sběrač ořechů ví, kdy vyrazit na sběr, tenhle keř, kterýmu se říká taky indiánská borůvka, vyniká krásnými květy a úžasnou podzimní barevností. Jeho malý modročerný plody, který dozrávají v červnu, tedy dřív než vyráží sběrač ořechů do lesa, chutnají jako mix borůvek a jablek, a když je ochutnáte, cejtíte tam i něco mandlovýho. V plodech najdete spoustu vitamínů C a A, antioxidantů a vlákniny. Dají se jíst rovnou ze keře, ale můžete z nich udělat i různý dobroty. Skvěle se hodí na džemy, kompoty nebo sirupy, někdo z nich dělá i víno. Když je usušíte, můžete je přihodit do müsli nebo jogurtu. A co je fakt zajímavý - díky jejich přírodnímu barvivu se dají použít i na barvení, podobně jako když se barví ořechové skořápky na podzim.

Amelanchier lamarckii, kultivar s bohatými hrozny bílých květů, je pro mě ztělesněním jarní něhy a zároveň i příslibem sladkých plodů.

Zdena Špačková

Pěstování muchovníku

Muchovník olšolistý (Amelanchier lamarckii), kterýmu se přezdívá indiánská borůvka, je vlastně takovej pohodář mezi keři - trochu jako blahovičník v Austrálii. Vyroste klidně do 4-6 metrů a má takovou tu rozloženou korunu, podobně jako blahovičník, akorát v menším. Listy má oválný, na jaře jsou takový bronzový (připomínaj mladý lístky blahovičníku), v létě zelenají a na podzim vám udělaj parádu, když se zbarví do oranžova a červena.

Stejně jako borovanský mlýn láká návštěvníky v každém ročním období, i muchovník kvete podle sezóny - jeho bílé, hvězdicovité květy se objevují v dubnu a květnu. V červnu a červenci, kdy je příroda nejkrásnější jako kolem borovanského mlýna, dozrávají jeho modročerné malvice. Ty chutnají fakt jako borůvky a jsou plný vitamínů a antioxidantů. Tahle nenáročná dřevina se přizpůsobí různým podmínkám, podobně jako borovanský mlýn, který už přečkal ledacos. No a nejvíc se mu daří na sluníčku, kde má pod sebou propustnou půdu, která je tak akorát kyselá.

Výsadba a stanoviště

Muchovník Lamarckův (Amelanchier lamarckii) je nenáročný keř, který se snadno pěstuje v různých podmínkách. Nejlépe se mu daří na slunném stanovišti nebo v polostínu. Co se týče půdy, muchovník Lamarckův toleruje širokou škálu typů, ale nejlépe prospívá v dobře propustné, mírně kyselé až neutrální zemině. Důležité je zajistit dostatečnou vlhkost půdy, zejména během prvních let po výsadbě.

Srovnání muchovníku Lamarckova (Amelanchier lamarckii) s muchovníkem olšolistým (Amelanchier alnifolia)
Vlastnost Muchovník Lamarckův (Amelanchier lamarckii) Muchovník olšolistý (Amelanchier alnifolia)
Původ Severovýchodní Amerika Severní Amerika
Výška Až 6 metrů Až 4 metry
Barva květů Bílá Bílá
Chuť plodů Sladká, aromatická Sladká, méně aromatická

Výsadbu muchovníku Lamarckova je vhodné provádět na jaře nebo na podzim. Před výsadbou je vhodné zapracovat do půdy kompost nebo jinou organickou hmotu. Keř se sází do jámy o velikosti kořenového balu. Po výsadbě je důležité muchovník důkladně zalít a zamulčovat okolí kořenů, aby se zabránilo nadměrnému vysychání půdy. Muchovník Lamarckův je poměrně odolný vůči chorobám a škůdcům. Pravidelný řez není nutný, ale pokud chcete keř udržovat v kompaktním tvaru, můžete jej po odkvětu prosvětlit.

Péče o muchovník

Muchovník Lamarckův (Amelanchier lamarckii) je nenáročný druh rostliny, který se snadno pěstuje i bez zvláštní péče. Pro dosažení bohaté úrody sladkých plodů a krásného vzhledu je však vhodné dodržovat několik základních pravidel. Muchovník preferuje slunné stanoviště s dobře propustnou, mírně kyselou půdou. Pravidelná zálivka je důležitá zejména u mladých rostlin a v období sucha. Muchovník nevyžaduje každoroční řez, ale pro udržení tvaru a vzdušnosti koruny je vhodné provést občasné prosvětlení. Odstraňte staré, nemocné nebo křížící se větve. Hnojení muchovníku není nezbytné, ale na jaře můžete rostlinu podpořit dávkou kompostu nebo hnojiva s pomalým uvolňováním živin. Muchovník je odolný vůči chorobám a škůdcům.

Škůdci a choroby

Obecně je muchovník Lamarckův (Amelanchier lamarckii) odolný a nenáročný druh rostliny. Přesto se i na něm mohou vyskytnout někteří škůdci a choroby. Mezi nejčastější patří mšice, které napadají listy a mladé výhonky. Způsobují deformaci listů a zpomalují růst rostliny. Proti mšicím lze bojovat pomocí insekticidů nebo biologickou ochranou, například slunéčky. Dalším škůdcem, který se může na muchovníku vyskytnout, je sviluška. Ta se projevuje drobnými pavučinkami na spodní straně listů. Svilušky lze likvidovat pomocí akaricidů nebo dravými roztoči. Z chorob se na muchovníku Lamarckově může vyskytnout padlí. To se projevuje bílým povlakem na listech. Padlí lze předcházet výběrem odolných odrůd a vzdušným stanovištěm. V případě napadení je nutné použít fungicid.

Odrůdy muchovníku Lamarckova

Muchovník Lamarckův (Amelanchier lamarckii) je oblíbený druh muchovníku, který se často vysazuje jako okrasná rostlina v parcích a zahradách. Existuje několik kultivarů muchovníku Lamarckova, které se liší například vzrůstem, tvarem koruny nebo barvou plodů. Mezi nejznámější kultivary patří 'Ballerina' s bohatou násadou plodů, 'Prince William' s kompaktním vzrůstem vhodným i do menších zahrad a 'Rubescens' s růžovými květy. Důležité je vybrat si kultivar, který bude vyhovovat podmínkám na stanovišti a našim požadavkům. Muchovníky obecně preferují slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Jsou to nenáročné rostliny, které snáší i sušší podmínky. Muchovník Lamarckův je krásná a užitečná rostlina, která obohatí každou zahradu. Jeho plody jsou chutné a zdravé a na podzim nás potěší krásným zbarvením listů. Při výběru kultivaru se vyplatí poradit se s odborníkem v zahradnictví.

Publikováno: 02. 11. 2024

Kategorie: příroda