Nejčastější brouci v bytě: Kterých se bát a jak se jich zbavit?

Nejčastější Brouci V Bytě

Štěnice

Štěnice patří mezi hmyz, se kterým se v bytě opravdu nechceme setkat. Bohužel se ale stávají stále častějším problémem. Štěnice domácí, drobný hmyz živící se krví, se s oblibou schovává v matracích, posteli, nábytku a dalších tmavých zákoutích. Aktivní jsou především v noci, kdy se vydávají za potravou – lidskou krví. Jejich přítomnost prozradí sladce zapáchající trus a drobné černé tečky na povlečení. Kousnutí od štěnice je velmi svědivé a může u některých lidí vyvolat alergickou reakci. Pokud máte podezření na výskyt štěnic, je nutné co nejdříve kontaktovat deratizační firmu.

Švábi

Švábi jsou bohužel častými a nevítanými spolubydlícími v mnoha domácnostech. Tito odolní brouci, známí svou schopností přežít i v těch nejnáročnějších podmínkách, vyhledávají teplo, vlhkost a především snadný přístup k potravě. Proto se nejčastěji usazují v kuchyních a koupelnách, kde nacházejí ideální útočiště v blízkosti odpadků, zbytků jídla a vodních zdrojů. Švábi jsou noční tvorové, takže pokud je spatříte během dne, je to známka již značného zamoření. Jejich přítomnost v bytě není jen estetickým problémem. Švábi přenášejí na svém těle celou řadu bakterií a choroboplodných zárodků, které kontaminují potraviny a povrchy v domácnosti. Alergeny pocházející z jejich výkalů a svleček mohou u citlivých jedinců vyvolávat alergické reakce a astma. Boj se šváby vyžaduje komplexní přístup, který zahrnuje důkladnou hygienu, utěsnění všech skulin a otvorů, kterými by se mohli dostat do bytu, a v případě nutnosti i použití insekticidních přípravků.

Mravenci

Ačkoliv by se mohlo zdát, že mravenci nepatří mezi nejčastější brouky v bytě, opak může být pravdou. Zatímco brouci, jako jsou rušníci, potemníci nebo červotoči, se živí převážně dřevem a potravinami, mravenci jsou přitahováni především sladkostmi a drobečky. Mravenci faraoni, drobní žlutaví mravenci, jsou známí svou schopností vytvářet rozsáhlé kolonie uvnitř zdí a podlah bytů. Jejich přítomnost prozradí tenké, téměř neviditelné cestičky, po kterých se pohybují za potravou. Boj s mravenci v bytě může být náročný, jelikož běžné insekticidy často nedosáhnou do jejich hnízd. V takovém případě je vhodné obrátit se na deratizační firmu, která aplikuje speciální gelové nástrahy, jež si mravenci odnesou do hnízda a zlikvidují tak celou kolonii. Prevencí proti mravencům je důkladná hygiena, pravidelné utírání podlah a skladování potravin v uzavíratelných nádobách.

Rybenky

Ačkoliv jejich název evokuje vodní prostředí, rybenky stříbrné (Lepisma saccharina) ve skutečnosti patří mezi hmyz a často se s nimi setkáváme v našich domovech. Tyto drobné, bezkřídlé potvůrky s charakteristickými tykadly a třemi štěty na konci těla preferují vlhká a tmavá místa, jako jsou koupelny, sklepy nebo kuchyně. Rybenky se živí škrobem a cukry, které nacházejí v papíru, lepidle na tapety, ale i v potravinách. I když nejsou přímo nebezpečné a nepřenášejí choroby, jejich přítomnost v bytě nebývá vítaná. Mezi nejčastější brouky v bytě nepatří, jelikož se nejedná o brouky, ale o primitivní hmyz. Proti rybenkám existuje řada účinných preventivních opatření, jako je udržování čistoty a sucha, utěsnění spár a skladování potravin v uzavřených nádobách.

Pokojové mušky

Pokojové mušky, často mylně považované za brouky, jsou ve skutečnosti zástupci řádu dvoukřídlých. Patří mezi nejčastější hmyz, se kterým se v našich domácnostech setkáváme. Mezi nejznámější druhy patří moucha domácí, octomilka obecná a smutnice. Zatímco moucha domácí je známá svým obtěžujícím bzučením a přenášením choroboplodných zárodků, octomilky nás štvou především v kuchyni, kde se shlukují kolem zralého ovoce a zbytků potravin. Smutnice zase preferují vlhké prostředí a často je najdeme v květináčích. Ačkoliv jsou pokojové mušky spíše obtížným hmyzem než škůdci, jejich přítomnost může být nepříjemná. Naštěstí existuje řada způsobů, jak se jich zbavit. Důležitá je především prevence, tedy udržování čistoty, správné skladování potravin a větrání. V případě většího výskytu můžeme sáhnout po insekticidech, mucholapkách či domácích pastech. Pamatujte však, že ne všechny druhy hmyzu v bytě jsou nutně škodlivé. Některé druhy, jako například slunéčka sedmitečná, jsou naopak užitečnými pomocníky v boji proti škůdcům.

Zavíječ moučný

Zavíječ moučný (Ephestia kuehniella) je jedním z nejčastějších a nejvíce nevítaných návštěvníků našich spíží. Tento malý, nenápadný motýlek o velikosti okolo 1 cm s šedohnědými křídly nepředstavuje sám o sobě žádné riziko, ale jeho larvy jsou postrachem každé domácnosti. Larvy zavíječe moučného, dorůstající délky až 15 mm, jsou bělavé s hnědou hlavou a živí se moukou, obilím, ořechy, sušeným ovocem a dalšími potravinami. Přítomnost larev v potravinách poznáme podle jemných pavučinek, které vytvářejí. Zamoření potravin zavíječem moučným je nejen nepříjemné, ale i nehygienické. Potraviny zamořené zavíječem moučným ztrácejí na kvalitě, jsou nevzhledné a mohou způsobit i zažívací potíže. Prevencí proti zavíječi moučnému je důkladné utěsnění všech potravin v uzavíratelných nádobách a pravidelné čištění spíže.

Kožojed obecný

Kožojed obecný (Attagenus pellio) je jedním z nejčastějších brouků, se kterým se můžeme v bytě setkat. Tento drobný hmyz, dorůstající velikosti 3-5 mm, má oválné, tmavě hnědé až černé tělo. Ačkoliv se živí především organickým materiálem jako jsou vlna, kožešiny, peří a další živočišné produkty, nepohrdne ani moukou, sušeným mlékem nebo dokonce mrtvým hmyzem. Problémem je, že larvy kožojedů, které se podobají malým, štětinatým červům, dokáží značně poškodit textilie, koberce a další materiály v domácnosti. Dospělí brouci se často vyskytují na světlých plochách, jako jsou okna a parapety, a to zejména na jaře a v létě. Pokud se s kožojedy v bytě potýkáte, je důležité zjistit zdroj jejich výskytu a důkladně vyčistit a ošetřit zasažená místa. Preventivně je vhodné uchovávat potraviny v uzavřených nádobách, pravidelně vysávat a větrat a oblečení ze skříně před uskladněním vyprat a vyčistit.

Nosatec spížní

Je jedním z nejčastějších brouků, kteří se vyskytují v našich domácnostech. Tento malý hnědý brouk, dorůstající délky jen pár milimetrů, je postrachem všech spíží. Jeho larvy se živí sušenými potravinami, jako jsou mouka, rýže, těstoviny, koření, ale i čokoláda nebo krmivo pro zvířata. Samička nosatce spížního dokáže naklást až 400 vajíček přímo do potravin. Z vajíček se líhnou larvy, které se živí a vyvíjejí uvnitř potravin. Dospělí brouci pak vylézají ven a šíří se po okolí. Přítomnost nosatců spížních v bytě prozradí drobné dírky v obalech potravin a také typický zápach. V případě zamoření je nutné zlikvidovat všechny napadené potraviny a důkladně vyčistit spíž. Prevencí je pak skladování potravin v uzavíratelných nádobách a pravidelná kontrola zásob.

Roztoči

Ačkoliv si je s hmyzem často pleteme, roztoči ve skutečnosti patří mezi pavoukovce. Tito drobní tvorové, často pouhým okem neviditelní, se živí odumřelými kožními buňkami a dalšími organickými zbytky, které se v našich domovech běžně vyskytují. Právě proto se jim daří v matracích, kobercích, čalouněném nábytku a dalších místech, kde se hromadí prach. Pro alergiky mohou být roztoči a jejich výměšky silným alergenem, způsobujícím respirační potíže, kožní reakce a další zdravotní komplikace. Pravidelné a důkladné úklidy, větrání, praní ložního prádla na vysoké teploty a používání protiroztočových povlaků jsou proto nezbytné pro minimalizaci jejich výskytu a zmírnění alergických reakcí. Kromě roztočů se v bytech můžeme setkat i s jinými zástupci hmyzí říše. Mezi nejčastější brouky v bytě patří například rušníci, kteří se živí moukou a dalšími suchými potravinami, nebo švábi, kteří vyhledávají vlhká a teplá místa s dostatkem potravy.

Pavouci

Ačkoliv se pavouci často mylně řadí mezi hmyz, ve skutečnosti tvoří samostatnou třídu klepítkatců. V našich domovech se s nimi setkáváme poměrně často, a přestože budí u některých lidí hrůzu, ve skutečnosti jsou to velmi užiteční tvorové. Pavouci se živí hmyzem, a tak nám pomáhají udržovat v bytě přirozenou rovnováhu. Mezi nejčastější brouky, které v bytě potkáváme a kteří se stávají kořistí pavouků, patří například rušníci, švábi, moly šatní a potravinoví, a různé druhy much. Pavouci si nestaví žádné pasti, ale spoléhají na své sítě, do kterých hmyz chytí. Přítomnost pavouků v bytě tak může být známkou toho, že máme problém s jiným hmyzem. Pokud se ale pavouků v bytě přemnoží, můžeme jejich počet regulovat například pravidelným úklidem, utěsněním oken a dveří, nebo použitím repelentů.

Nejčastější brouci v bytě
Druh brouka Výskyt Velikost (mm)
Rus domácí (Blattella germanica) Velmi častý 10-15
Mravenec faraon (Monomorium pharaonis) Častý 2-3
Rybenka domácí (Lepisma saccharina) Spíše častý 10-12
Šváb obecný (Blatta orientalis) Méně častý 20-27

Stínky

Ačkoliv se jim říká „stínky“, ve skutečnosti se nejedná o hmyz, ale o suchozemské korýše. Patří mezi nejčastější brouky v bytě, i když ve skutečnosti brouky nejsou. Stínky mají rády vlhko a tmu, proto se s nimi nejčastěji setkáme ve sklepě, koupelně nebo pod květináči. Živí se organickými zbytky, takže jsou vlastně užitečné. Pokud se jich ale chcete zbavit, udržujte v bytě sucho a čisto.

Tipy na prevenci

Nejlepší obranou proti nezvaným hmyzím spolubydlícím je prevence. Udržujte čistotu v celém bytě, pravidelně vysávejte a vytírejte, zvláště v místech, kde se s drobky a zbytky jídla setkáváte nejčastěji – v kuchyni a jídelně. Potraviny skladujte v uzavřených nádobách, abyste hmyzu zamezili přístup k lákavému zdroji potravy. Důležité je také věnovat pozornost odpadkovému koši. Vynášejte ho pravidelně a udržujte ho čistý. Pravidelně větrejte a zamezte nadměrné vlhkosti v bytě, která je pro některé druhy hmyzu doslova magnetem. Zkontrolujte těsnění oken a dveří, zda skrze ně neproniká hmyz dovnitř. Pokud máte v bytě pokojové rostliny, zalévejte je s mírou a dbejte na to, aby nestály ve vodě. Předejít výskytu hmyzu v bytě je vždy snazší než ho následně složitě hubit.

Profesionální dezinsekce

Vzhledem k tomu, že se v našich domovech cítí jako doma i nejčastější brouci v bytě, jako jsou například rušníci, švábi, mravenci faraoni či potemníci, je někdy nutné obrátit se na profesionální firmy. Tyto firmy, specializující se na dezinsekci, disponují potřebným vybavením a znalostmi k efektivnímu hubení hmyzu. Profesionální dezinsekce obvykle zahrnuje několik kroků. Prvním krokem je důkladná inspekce prostor, aby se zjistily druhy hmyzu, jejich hnízda a rozsah zamoření. Na základě zjištěných informací technici zvolí nejvhodnější metodu dezinsekce. Mohou použít chemické prostředky, jako jsou insekticidy, nebo nechemické metody, jako jsou pasti, lapače a další. Důležité je, aby zvolená metoda byla účinná, ale zároveň bezpečná pro obyvatele bytu a domácí mazlíčky. Profesionální firmy by měly mít veškeré potřebné certifikace a povolení k provádění dezinsekce. Po provedené dezinsekci je důležité dodržovat pokyny technika, aby se zabránilo opětovnému zamoření. To může zahrnovat úklid, utěsnění spár a skladování potravin v uzavřených nádobách.

Publikováno: 02. 11. 2024

Kategorie: příroda