Pozor na jedovatý bolehlav plamatý!

Bolehlav Plamatý

Charakteristika muchomůrky červené

Muchomůrka červená je snadno rozpoznatelná houba s červeným kloboukem zdobeným bílými skvrnami. Její krása je však zavádějící, neboť se jedná o prudce jedovatou houbu. Její konzumace může vést k vážným zdravotním problémům, v krajních případech až k úmrtí. Otrava se projevuje zvracením, bolestmi břicha, halucinacemi a ztrátou koordinace. Je důležité si uvědomit, že muchomůrka červená může být zaměněna s některými druhy jedlých hub, například s muchomůrkou růžovkou. Proto je nezbytné sbírat houby pouze s někým, kdo je dokonale zná, a v případě nejistoty se raději poradit s odborníkem. Stejně tak je důležité vyvarovat se sběru hub v blízkosti bolehlavu plamatého, prudce jedovaté rostliny s bílými květy uspořádanými do okolíku. Obě rostliny, ač vzhledově odlišné, sdílejí jedno společné - obsahují toxické látky, které mohou mít fatální následky.

Výskyt a rozšíření

Bolehlav plamatý (Conium maculatum) je prudce jedovatá rostlina, která se vyskytuje na okrajích lesů, podél cest a plotů, na rumištích a skládkách. Preferuje vlhčí, na živiny bohaté půdy. Roste po celé Evropě, Asii a severní Africe. Zavlečen byl i do Severní a Jižní Ameriky a Austrálie. Bolehlav plamatý je v České republice poměrně hojný.

Houba s červenými skvrnami, pravděpodobně muchomůrka červená (Amanita muscaria), je také rozšířená po celém světě. Muchomůrka červená preferuje kyselejší půdy a často ji najdeme v blízkosti bříz, borovic a smrků, se kterými žije v symbióze. I když je muchomůrka červená známá svými psychoaktivními účinky, je důležité si uvědomit, že je také jedovatá a její konzumace může mít nepříjemné a v některých případech i vážné následky.

Bolehlav plamatý, houba krásy ďábelské, láká k sobě zářivým šatem, aby skrývala v sobě jed.

Zdeněk Pospíšil

Toxické látky a jejich účinky

Bolehlav plamatý, známý také jako Conium maculatum, je prudce jedovatá rostlina. Jeho nebezpečí spočívá v přítomnosti alkaloidů, z nichž nejvýznamnější je koniin. Koniin je nervový jed, který způsobuje ochrnutí svalů. Příznaky otravy bolehlavem zahrnují slinění, zvracení, rozšířené zorničky, svalovou slabost a ochrnutí dýchacích svalů, které může vést až k úmrtí. Otrava bolehlavem je velmi vážná a vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Houby s červenými skvrnami mohou patřit k různým druhům, z nichž některé jsou jedovaté. Například muchomůrka červená (Amanita muscaria) je známá svými červenými klobouky s bílými skvrnami. Obsahuje toxické látky, jako je muscimol a kyselina ibotenová, které způsobují halucinace, nevolnost, zvracení, zmatenost a další neurologické příznaky. Je důležité si uvědomit, že identifikace hub je složitá a nikdy byste neměli jíst houby, u kterých si nejste stoprocentně jisti jejich poživatelností. V případě požití neznámé houby s červenými skvrnami je nezbytné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Otrava muchomůrkou červenou

Muchomůrka červená, s jejím charakteristickým kloboukem zdobeným bílými skvrnami, je houba, kterou si s otravou spojí snad každý. Málokdo si ale uvědomuje, že existují i ​​jiné, mnohem zákeřnější houby. Jednou z nich je bolehlav plamatý, rostlina s nenápadnými bílými květy. Jeho jedovatost je srovnatelná s rulíkem zlomocným a otrava jím může být smrtelná. Nebezpečí představuje i záměna některých hub s muchomůrkou červenou. I když otrava muchomůrkou červenou zřídka končí smrtí, může způsobit nepříjemné halucinace a další zdravotní komplikace. Je proto zásadní sbírat pouze houby, které bezpečně známe, a v případě nejistoty se poradit s odborníkem.

Vlastnost Bolehlav plamatý Muchomůrka červená
Barva klobětu Bílý s červenými skvrnami Červený s bílými skvrnami
Tvar klobětu Polokulovitý, později plochý Polokulovitý, později plochý

Historie a kulturní význam

Bolehlav plamatý, s jeho lákavě bílými květy skrývajícími smrtící jed, je rostlina opředená děsivými legendami. Již od starověku byl využíván k travičství, jehož obětí se stal i Sokrates. Tato rostlina, s charakteristickým zápachem připomínajícím myši, obsahuje prudce jedovatý alkaloid koniin, paralyzující nervový systém. V historii byl bolehlav spojován s čarodejnicemi a temnými rituály.

Na druhou stranu, houba s červenými skvrnami, muchomůrka červená, je symbolem pohádek a dětských ilustrací. Její výrazný vzhled ji činí nezaměnitelnou, ale i varováním před jejím nebezpečím. Muchomůrka červená obsahuje halucinogenní látky, které mohou vyvolat stavy euforie, ale i agresivitu a otravu. V některých kulturách byla tato houba součástí náboženských obřadů a šamanských rituálů, kde sloužila k navození změněných stavů vědomí. Její symbolika je tak rozporuplná – krásná a lákavá, ale zároveň nebezpečná a jedovatá.

Obě tyto rostliny, ač zdánlivě odlišné, spojuje temná stránka jejich historie a kulturního významu. Bolehlav plamatý a muchomůrka červená nám připomínají, že krása a nevinnost se mohou skrývat i v tom nejnebezpečnějším a nejzákeřnějším hávu.

Možná záměna s jedlými houbami

Bolehlav plamatý, prudce jedovatá rostlina, by se dala v nezralém stavu zaměnit s mrkví, petrželí nebo celerem, a to kvůli podobnému tvaru listů a kořene. Důrazně se nedoporučuje sbírat jakékoli planě rostoucí rostliny z čeledi miříkovitých pro konzumaci, pokud si nejste stoprocentně jistí jejich určením. Co se týče hub, bolehlav plamatý s žádnou jedlou houbou nezaměníte. Žádná houba s červenými skvrnami nepatří mezi běžně sbírané jedlé druhy. Naopak, houby s červenými skvrnami na klobouku nebo třeni bývají často jedovaté. Pamatujte, že sběr hub je činnost, která vyžaduje znalosti a opatrnost. Vždy si ověřte nalezené houby v atlasu hub nebo se poraďte se zkušeným houbařem, abyste předešli otravě.

Bezpečnostní doporučení pro houbaře

V lese je třeba dávat pozor na jedovaté houby, z nichž některé mohou být velmi nebezpečné. Mezi ně patří i bolehlav plamatý (Amanita pantherina), který se může snadno zaměnit za některé jedlé druhy. Bolehlav plamatý poznáte podle hnědého klobouku s bílými skvrnami, které se dají snadno setřít. Dalším znakem je prstenec na třeni a výrazná pochva na bázi třeně. Otrava touto houbou se projevuje zvracením, průjmem, halucinacemi a může vést až k selhání jater a ledvin. Houby s červenými skvrnami na klobouku jsou také často jedovaté. Příkladem je muchomůrka červená (Amanita muscaria), která má červený klobouk s bílými skvrnami. Její konzumace způsobuje nevolnost, zvracení, halucinace a v některých případech může být smrtelná. Pamatujte, že sbírat byste měli pouze houby, které bezpečně znáte. V případě nejistoty se poraďte s odborníkem nebo se raději houbě vyhněte.

Publikováno: 15. 10. 2024

Kategorie: příroda