Pozor na pryskyřník plazivý! Krásný, ale zákeřný.

Pryskyřník Plazivý

Pryskyřník plazivý: Popis a vzhled

Pryskyřník plazivý (Ranunculus repens) je vytrvalá bylina, která patří do čeledi pryskyřníkovitých (Ranunculaceae). Dorůstá do výšky 10–50 cm a vytváří dlouhé, plazivé výběžky, kterými se snadno rozrůstá do okolí. Listy jsou řapíkaté, trojčetné a hluboce vykrajované. Květy jsou sytě žluté, pětičetné a objevují se od května do srpna. Plodem je nažka. Pryskyřník plazivý roste hojně na vlhkých loukách, pastvinách, v příkopech a na březích vodních toků. Preferuje slunná až polostinná stanoviště s vlhkou, na živiny bohatou půdou. V zahradách se pěstuje jako okrasná rostlina, ale je třeba dbát na jeho expanzivní růst. Všechny části rostliny obsahují toxické látky, proto je třeba s ní zacházet opatrně. Po požití může způsobit otravu projevující se zvracením, průjmem a křečemi. Pryskyřník plazivý je důležitou součástí lučních společenstev a slouží jako potrava pro některé druhy hmyzu.

Výskyt a rozšíření

Pryskyřník plazivý (Ranunculus repens), lidově nazývaný také "žloutek" nebo "maslový květ", je vytrvalá bylina, která se vyskytuje na vlhkých loukách, pastvinách, v příkopech a na březích vodních toků. Roste hojně po celém území České republiky od nížin až po horské oblasti. Patří mezi velmi přizpůsobivé druhy, které snášejí i mírně zasolené půdy. Jeho výskyt je hojný i v dalších částech Evropy, Asie a Severní Ameriky. V některých oblastech je považován za invazivní druh, jelikož se díky svému rychlému růstu a snadnému rozmnožování dokáže rychle šířit a vytlačovat původní druhy rostlin.

Jedovatost pro lidi a zvířata

Pryskyřník plazivý, stejně jako většina pryskyřníků, obsahuje látky, které mohou být toxické pro lidi a zvířata. Hlavní toxickou látkou je protoanemonin. Tento toxin dráždí pokožku a sliznice a při požití může způsobit zažívací potíže jako je zvracení, průjem, bolesti břicha a nadměrné slinění. Ve vážnějších případech může dojít i k závratím, křečím, a dokonce i k poškození jater a ledvin. Naštěstí je otrava pryskyřníkem plazivým u lidí poměrně vzácná, protože rostlina má palčivou chuť, která odrazuje od konzumace většího množství. Pro zvířata, zejména pro koně a krávy, však může být pryskyřník plazivý nebezpečnější. Zvířata se obvykle pryskyřníku plazivému vyhýbají, ale pokud ho pozřou ve větším množství, může dojít k otravě, která se projevuje podobnými příznaky jako u lidí. V případě podezření na otravu pryskyřníkem plazivým u lidí i zvířat je důležité okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Tradiční a moderní využití

Pryskyřník plazivý, tento na první pohled krásný žlutě kvetoucí druh rostliny, skrývá za svou líbivou fasádou mnohá tajemství. Tradičně byl v lidovém léčitelství využíván pro své léčivé účinky. Obsahuje totiž látky s protizánětlivými a hojivými vlastnostmi. Naše babičky ho opatrně sbíraly a připravovaly z něj obklady na drobná poranění, popáleniny či kožní problémy. Důležité je ale připomenout, že pryskyřník plazivý je jedovatý a jeho vnitřní užití je krajně nebezpečné. V moderní době se od jeho užívání v lidovém léčitelství spíše upouští a jeho vlastnosti jsou zkoumány spíše v laboratorních podmínkách. Vědci se zajímají především o jeho potenciál v boji proti některým typům bakterií a plísní.

Porovnání pryskyřníku plazivého s pryskyřníkem prudkým
Vlastnost Pryskyřník plazivý Pryskyřník prudký
Barva květu Žlutá Žlutá
Tvar listů Dlanitě dělené, s plazivými výběžky Dlanitě dělené
Výška rostliny Až 30 cm 20-80 cm

Pryskyřník plazivý v kultuře

Pryskyřník plazivý se obvykle nepovažuje za okrasnou rostlinu, i když jeho zářivě žluté květy mohou na jaře působit atraktivně. Vzhledem k jeho invazivní povaze se však nedoporučuje jeho úmyslné pěstování v zahradách. Pryskyřník plazivý se snadno šíří svými plazivými výběžky, které zakořeňují v uzlech a vytvářejí nové rostliny. To mu umožňuje rychle kolonizovat plochy a vytlačovat méně agresivní druhy. Pokud se přesto rozhodnete pěstovat pryskyřník plazivý, je důležité jej důkladně kontrolovat a zabránit jeho šíření mimo vymezenou oblast. Lze jej pěstovat v nádobách nebo na vyvýšených záhonech, aby se omezilo jeho šíření. Důležité je také pravidelně odstraňovat květy předtím, než vytvoří semena, aby se zabránilo jeho dalšímu rozmnožování. Pryskyřník plazivý preferuje vlhké půdy a slunná až polostinná stanoviště. Je odolný vůči mrazu a snese i poměrně drsné podmínky.

Pryskyřník plazivý, ten vytrvalec s drobnými žlutými kvítky, se šíří jako zlatý koberec. Je to krása, která ale dokáže dusit vše ostatní. Podobně jako některé myšlenky, i krása pryskyřníku plazivého skrývá v sobě i jistou dávku hrozby.

Anežka Nováková

Symbolika a zajímavosti

Pryskyřník plazivý, latinsky Ranunculus repens, je fascinující rostlina s bohatou historií a symbolikou. V lidovém léčitelství byl pryskyřník spojován s magií a pověstmi. Jeho zářivě žluté květy symbolizovaly bohatství a prosperitu. Věřilo se, že nošení pryskyřníku v kapse přináší štěstí a odhání zlé duchy. Nicméně, za touto krásou se skrývá i temnější stránka. Pryskyřník plazivý je jedovatá rostlina, která může způsobit podráždění kůže a zažívací potíže. Tato dvojakost se odráží i v jeho symbolice – pryskyřník může představovat jak krásu a bohatství, tak i pomíjivost a nebezpečí. Zajímavostí je, že pryskyřník plazivý se dokáže rychle šířit pomocí plazivých stonků, odtud pochází i jeho druhové jméno. Tato jeho vlastnost ho dělá odolným a přizpůsobivým druhem, který se vyskytuje na různých stanovištích, od luk a pastvin až po vlhčí lesy.

Ochrana a ohrožení druhu

Pryskyřník plazivý je v České republice hojně rozšířeným druhem a v současnosti není jeho existence bezprostředně ohrožena. Roste na vlhkých loukách, pastvinách, okrajích lesů a podél cest. Často se vyskytuje i na narušených stanovištích, jako jsou pole, zahrady a parky. Díky své adaptabilitě a odolnosti se mu daří i v blízkosti lidských sídel. Přestože pryskyřník plazivý není řazen mezi ohrožené druhy, je důležité si uvědomit, že i běžné rostliny jsou nedílnou součástí ekosystému a zasluhují si naši ochranu. Intenzivní zemědělství s nadměrným používáním herbicidů a umělých hnojiv, stejně jako zástavba a fragmentace krajiny, mohou negativně ovlivňovat jeho populace. Pro zachování druhové rozmanitosti je nezbytné chránit jeho přirozené prostředí, a to zejména mokřadní louky a pastviny, které jsou jeho důležitým biotopem.

Publikováno: 14. 10. 2024

Kategorie: příroda