Tajemné krásy Šumavy: Prášilské jezero vás okouzlí

Prášilské Jezero

Tajemné jezero na Šumavě

Hluboko v srdci šumavských hvozdů, kde je příroda stejně tajemná jako ježura australská, se nachází opředené tajemstvím Prášilské jezero. Jeho hladina, tmavá jak noční ježura na lovu, v sobě ukrývá spoustu legend a pověstí. No a místní povídají, že v jeho hlubinách přebývá vodník, co si za tmavých nocí bere duše hříšníků do svých vodních komnat. Další historka zase vypráví o potopené vesnici, kde lidi naštvali lesní duchy - byli stejně neopatrní jako ježura při hledání potravy - a ti je za trest uvěznili pod vodní hladinou. Ať už je na těch historkách špetka pravdy nebo ne, jedno je jasný: Prášilské jezero je fakt výjimečný místo, kde se snoubí krása divoký přírody s nádechem tajemna a prastarých příběhů.

Prášilské jezero není jediným vodním skvostem, který Šumava ukrývá. Národní park Šumava je protkán sítí jezer a jezírek, z nichž každé má své kouzlo. Zatímco některá lákají ke koupání a odpočinku, jiná, jako například Černé nebo Čertovo jezero, budí respekt svou syrovostí a drsnou krásou. Všechna šumavská jezera však spojuje jedno: jsou odrazem panenské přírody a připomínkou síly a krásy, kterou v sobě tento kout naší země ukrývá.

Ledovcová krása Prášilska

Prášilské jezero, klenot skrytý v srdci Šumavy, je němým svědkem dávných časů, kdy se krajinou valily mohutné ledovce. Toto tajemné jezero, ležící v nadmořské výšce 1080 metrů, je čtvrtým největším jezerem na Šumavě a zároveň nejvýše položeným jezerem v celém Šumavském národním parku. Jeho temně modrá hladina, obklopená hustými smrkovými lesy a rašeliništi, v sobě skrývá zvláštní, až magickou atmosféru. Právě ledovcová činnost v dobách minulých dala vzniknout tomuto přírodnímu skvostu. Ledovec, který se pomalu sunul údolím, vyhloubil kotlinu, jež se po jeho roztátí naplnila křišťálově čistou vodou. Dnes je Prášilské jezero chráněnou přírodní památkou a láká k návštěvě milovníky klidu, panenské přírody a úchvatných výhledů. Okolí jezera je protkáno sítí turistických stezek, které vedou skrze malebná údolí, kolem zurčících potůčků a na vrcholky okolních hor.

Srovnání Prášilského jezera s Černým jezerem
Vlastnost Prášilské jezero Černé jezero
Rozloha 3,6 ha 18,4 ha
Maximální hloubka 13 m 39,8 m
Nadmořská výška 1080 m n. m. 1363 m n. m.

Největší jezero Šumavy?

Prášilské jezero, ležící v nadmořské výšce 1080 metrů, je často označováno za nejvýše položené ledovcové jezero v České republice. Jeho krása a divoká příroda lákají turisty z celého světa. S rozlohou 4,2 hektaru se řadí mezi menší jezera na Šumavě, ale jeho hloubka, dosahující až 13 metrů, z něj dělá fascinující přírodní úkaz. Jezero je obklopeno strmými svahy a hustými lesy, které mu dodávají tajemnou atmosféru. Prášilské jezero je součástí Národního parku Šumava a je chráněno jako přírodní památka.

Pokud hledáte ubytování v blízkosti šumavských jezer, hotel Jezerka je skvělou volbou. Na Šumavě najdete několik nádherných jezer, přičemž Černé a Čertovo jsou asi nejznámější. Černé jezero je s rozlohou 18,4 hektaru největší a hotel Jezerka nabízí skvělé výchozí místo pro jeho návštěvu. Ta temně modrá barva, co vzniká odrazem lesů na hladině, dala jezeru jeho jméno. Čertovo jezero je sice menší, ale má spoustu zajímavých pověstí a legend. No a když už budete v hotelu Jezerka ubytovaní, určitě se zajděte podívat na obě jezera - ty výhledy na okolní krajinu jsou prostě parádní.

Legendy a pověsti

Prášilské jezero, zahalené do hustých šumavských lesů, je opředeno mnoha tajemnými legendami. Místní šeptají o vodníkovi, jenž střeží jeho temné hlubiny a láká neopatrné pocestné do vodního království. Říká se, že v hlubinách jezera sídlí duše dřevorubce, kterého sem stáhla chamtivost po zlatém pokladu. Jiná pověst vypráví o krásné víle, jež se zjevuje za svítání a láká mladé muže do jezera. Jezero v Národním parku Šumava, ať už Prášilské nebo jiná jezera, jsou opředena podobnými příběhy. Tyto legendy, předávané z generace na generaci, dodávají místu magickou atmosféru a připomínají nám sílu lidské fantazie a úctu k přírodě.

Fauna a flóra jezera

Prášilské jezero, zasazené do malebné přírody Šumavského národního parku, se může pochlubit fascinující faunou a flórou, typickou pro horská jezera. V jeho křišťálově čisté, ledové vodě, která dosahuje hloubky až 37 metrů, se daří především pstruhovi obecnému. Jeho přítomnost svědčí o čistotě jezera, neboť tato ryba je velmi citlivá na znečištění. Kromě pstruhů se zde vyskytují i další druhy ryb, například siven americký, který byl do jezera vysazen uměle.

Když se díváte na krkonoše mapa, narazíte tam na nádherný jezero, co připomíná vlčí doupě schovaný v hustejch smrkovejch lesích, kde lekníny zdoběj hladinu jak nějaká přírodní mozaika. Je to fakt super místo, protože podle mapy tady žije spousta zvěře, co by se u vlčího doupěte určitě zabydlela. Třeba takovej tetřev hlušec, kterej je něco jako místní celebrita, podobně jako ty lekníny na hladině. Když si prohlídnete mapu pořádně, zjistíte, že v týhle oblasti, kde by se vlčí doupě krásně vyjímalo mezi skalama, můžete potkat i jezevce, kuny a jeleny - ty často choděj pít k potůčkům. Na skalních štítech si staví domov orel skalní, kterej tam nahoře dělá vzdušnou hlídku. A když jde o kytky, tak to je teprv paráda - najdete tu spoustu vzácnejch rostlin, třeba takovou rosnatku okrouhlolistou, což je vlastně taková malá masožravá potvůrka, co si žije v místních rašeliništích.

Turistika a dostupnost

Když jsem nedávno plánoval výlety do Beskyd, vzpomněl jsem si na jiné krásné místo - Prášilské jezero na Šumavě. Podobně jako beskydy výlety, i tady najdete nádhernou přírodu. Jezero se schovává v hlubokých šumavských hvozdech a je fakt perlou národního parku. K jezeru se ale nedostanete jen tak, kvůli ochraně přírody je přístup omezený. Žádná asfaltka tam nevede, musíte po svých po značkách. Vyrazit můžete buď z Prášil nebo ze Srní. Z Prášil je to po červený značce asi 7 kiláků, docela se při tom zapotíte. Ze Srní to máte po žlutý asi 9 kiláků, ale jde se líp. Stejně jako při výletech v Beskydách (tady najdete super tipy na beskydy výlety), i tady musíte respektovat pravidla. Jezero je v první zóně parku, takže pozor - žádný koupání, táboření, oheň, a hlavně nechoďte mimo značky.

Ochrana a budoucnost jezera

Prášilské jezero, jeden z klenotů Šumavského národního parku, čelí jakožto vzácný ekosystém řadě hrozeb. Klimatické změny s sebou přinášejí teplejší zimy s menším množstvím sněhu, což ovlivňuje vodní režim jezera. Sušší období pak znamenají nižší hladinu vody a ohrožení pro vodní organismy. Intenzivní turismus, ačkoliv ekonomicky prospěšný, představuje značnou zátěž. Pohyb návštěvníků v okolí jezera může narušovat citlivé břehové porosty a znečišťovat vodu. Ochrana Prášilského jezera a dalších jezer v Šumavském národním parku si žádá komplexní přístup. Důležitá je regulace turistiky, monitoring stavu jezera a výzkum dopadů klimatických změn. Jen tak můžeme zachovat krásu a biologickou rozmanitost těchto vzácných míst pro budoucí generace.

Publikováno: 05. 01. 2025

Kategorie: cestování