Tajemství Haldy Boršice Odhaleno!

Halda Boršice

Co je halda Boršice?

Halda Boršice, známá také jako odkaliště Boršice, je uměle navršené těleso vzniklé ukládáním hlušiny z těžby lignitu v dolu Tomáš. Nachází se na okraji obce Boršice u Blatnice v okrese Uherské Hradiště. Tato mohutná halda se tyčí do výšky až 60 metrů a rozkládá se na ploše přesahující 40 hektarů, čímž se řadí k největším výsypkám na Moravě. Její svahy jsou porostlé specifickou vegetací, která se dokázala přizpůsobit zdejším podmínkám, a stala se útočištěm pro řadu živočišných druhů. Halda Boršice tak představuje unikátní biotop s vysokou ekologickou hodnotou. Kromě haldy se v okolí Boršic nachází také skládka komunálního odpadu, která slouží pro ukládání odpadu z okolních obcí. Její provoz je přísně kontrolován a splňuje všechny legislativní požadavky. Přestože je skládka nezbytnou součástí odpadového hospodářství, je důležité hledat i alternativní způsoby nakládání s odpady, jako je například recyklace a kompostování, aby se minimalizoval jejich dopad na životní prostředí.

Historie vzniku skládky

V bezprostřední blízkosti obce Boršice se tyčí výrazná krajinná dominanta – Boršická halda. Historie jejího vzniku je úzce spjata s těžbou lignitu v oblasti, která započala již v 19. století. Intenzivní těžba, prováděná hlubinným způsobem, s sebou přinášela značné množství hlušiny. Ta byla ukládána na povrch, čímž postupně vznikal charakteristický kuželovitý útvar haldy. Vrchol těžby nastal v 50. letech 20. století, kdy se na Boršicku těžilo až 250 000 tun lignitu ročně. S úpadkem těžby v 70. letech 20. století se halda stala místem ukládání komunálního odpadu, čímž vznikla skládka v těsném sousedství původní haldy. Tato praxe pokračovala až do 90. let 20. století. Dnes tak Boršická halda a přilehlá skládka představují důležité téma z hlediska ochrany životního prostředí a rekultivace krajiny.

Složení odpadu na haldě

Skládka v okolí Boršic a odpadová halda Boršice ukrývají složitou směs materiálů. Její přesné složení se může lišit v závislosti na historickém období, ze kterého odpad pochází, a na typech průmyslových a domácích aktivit v regionu. Obecně lze říci, že se na skládce i haldě nachází směs komunálního odpadu, stavební suti, průmyslového odpadu a zeminy. Komunální odpad zahrnuje běžné domácí odpady, jako jsou plasty, papír, sklo, textil a organický odpad. Stavební suť se skládá z cihel, betonu, zbytků asfaltu a dalších stavebních materiálů. Průmyslový odpad může obsahovat kovy, plasty, chemikálie a další materiály. Přítomnost některých složek, zejména chemických látek, může představovat riziko pro životní prostředí a zdraví obyvatel. Proto je důležité provádět pravidelný monitoring a kontrolu skládky a haldy a přijímat opatření k minimalizaci negativních dopadů na okolí.

Vliv haldy na životní prostředí

Přítomnost haldy a skládky v blízkosti Boršic má nevyhnutelně vliv na okolní životní prostředí. Z haldy se do podzemních vod mohou uvolňovat škodlivé látky, jako jsou těžké kovy či sírany, které negativně ovlivňují kvalitu vody v širokém okolí. Tyto látky se poté mohou dostávat do studní a vodních toků, a ohrožovat tak i zdraví obyvatel a fauny. Dalším problémem je prašnost, která se z haldy šíří do okolí, znečišťuje ovzduší a může způsobovat dýchací potíže. Skládka odpadu představuje riziko kontaminace půdy a podzemních vod organickými látkami, bakteriemi a dalšími škodlivými látkami. V neposlední řadě je třeba zmínit i vizuální dopad haldy a skládky na krajinu, které narušují ráz krajiny a snižují estetickou hodnotu území. Je proto nezbytné věnovat pozornost monitorování a minimalizaci negativních vlivů haldy a skládky na životní prostředí v okolí Boršic.

Zdravotní rizika pro obyvatele

Obyvatelé Boršic a blízkého okolí žijí v těsné blízkosti dvou potenciálních zdrojů znečištění – haldy a skládky. Obě lokality představují riziko kontaminace půdy, vody a ovzduší, což může mít negativní dopad na lidské zdraví. Dlouhodobé vystavení se těžkým kovům a dalším toxickým látkám, které se mohou z haldy a skládky uvolňovat, zvyšuje riziko vzniku respiračních onemocnění, kardiovaskulárních chorob, a dokonce i některých typů rakoviny. Děti a starší osoby jsou k těmto negativním vlivům obzvláště citlivé. Zvýšený výskyt alergií a kožních onemocnění v oblasti může rovněž souviset s prašností a úletem škodlivých částic z haldy. Obyvatelé Boršic si zaslouží žít v čistém a zdravém prostředí. Je nezbytné, aby odpovědné orgány důkladně monitorovaly stav haldy a skládky a přijaly veškerá opatření k minimalizaci jejich dopadu na zdraví obyvatel.

Porovnání skládky "halda Boršice" s jinými skládkami
Vlastnost Halda Boršice Průměrná skládka v ČR
Typ odpadu Stavební suť (předpoklad) Směsný komunální odpad

Plány na sanaci haldy

Halda v Boršicích, pozůstatek po těžbě lignitu, představuje pro obec i životní prostředí značnou zátěž. Plány na sanaci této ekologické zátěže se diskutují již delší dobu a zahrnují několik fází. Prvním krokem je stabilizace svahu haldy, aby se zamezilo sesuvům a erozi. Následně bude nutné provést dekontaminaci půdy a podzemních vod, které jsou kontaminovány škodlivými látkami z těžby. Samotná skládka v okolí Boršic představuje další problém. Zde se plánuje její uzavření a následná rekultivace. Cílem je navrátit krajinu do původního stavu a minimalizovat dopad na zdraví obyvatel. Realizace těchto plánů si vyžádá značné finanční prostředky a spolupráci obce s krajem i státem. Důležité je také zapojení veřejnosti do celého procesu, aby se zajistila transparentnost a podpora ze strany občanů. Pouze komplexní přístup a dlouhodobá strategie může vést k úspěšné sanaci haldy a skládky a k obnově životního prostředí v Boršicích a okolí.

Halda u Boršic, monument lidské činnosti, smutný pozdrav přírodě, memento naší závislosti na uhlí.

František Dohnal

Náklady na sanaci a odpovědnost

Otázkou, která se vznáší nad haldou i skládkou v okolí Boršic, jsou náklady na jejich sanaci a určení odpovědnosti za současný stav. Sanace podobných ekologických zátěží je finančně náročná a vyžaduje komplexní přístup. Vzhledem k tomu, že se často jedná o pozůstatky průmyslové činnosti z minulosti, je vystopování původců znečištění a vymáhání nákladů složité. V případě haldy a skládky v okolí Boršic je proto nezbytné provést detailní analýzu rizik a vyhodnotit rozsah kontaminace. Na základě těchto zjištění bude možné stanovit optimální sanační metody a odhadnout celkové náklady. Určení odpovědnosti za znečištění je klíčové pro zajištění financování sanace. V úvahu přichází jak odpovědnost původců znečištění, tak i odpovědnost státu, a to v případě, že původce již neexistuje nebo není schopen nést náklady na sanaci. Vzhledem ke složitosti a citlivosti problematiky je nezbytná úzká spolupráce mezi obcemi, krajem a státní správou. Transparentní informování veřejnosti o postupu sanace a nákladech s ní spojených je nezbytné pro budování důvěry a zajištění podpory pro realizaci nezbytných opatření.

Hlasy občanů a iniciativy

Obyvatelé Boršic a přilehlých obcí dlouhodobě vyjadřují obavy a nespokojenost s existencí haldy a skládky v blízkosti svých domovů. Častými argumenty jsou obavy z negativního vlivu na životní prostředí, zejména kontaminace vody a půdy, prašnost, hluk a zápach. Iniciativa „Za zdravé Boršice“ opakovaně organizovala petice a demonstrace, požadující uzavření a rekultivaci skládky a nalezení ekologičtějšího řešení pro nakládání s odpady. Občané poukazují na to, že skládka i halda snižují kvalitu života v obci a znehodnocují okolní krajinu. Argumentují také tím, že existují modernější a šetrnější způsoby nakládání s odpady, které by měly být upřednostněny. Místní obyvatelé se cítí být ignorovaní ze strany odpovědných orgánů a volají po dialogu a transparentním řešení situace. Iniciativa „Za zdravé Boršice“ se snaží o dialog s vedením obce i s provozovateli skládky a haldy, aby společně nalezli řešení, které bude vyhovovat všem stranám.

Budoucnost lokality po sanaci

Po dokončení sanace haldy a skládky v okolí Boršic se otevírají nové možnosti pro využití této lokality. Důležité je, aby budoucí projekty respektovaly charakter okolní krajiny a zároveň sloužily potřebám místních obyvatel. Jednou z variant je rekultivace území pro rekreační účely. Vzniknout by zde mohly stezky pro pěší a cyklisty, odpočinkové zóny s lavičkami a altánky, nebo dokonce naučná stezka informující o historii těžby v této oblasti. Takové využití by přispělo ke zlepšení životního prostředí a zároveň by podpořilo turismus v regionu. Další možností je využití lokality pro komunitní projekty, jako jsou komunitní zahrady, sportovní hřiště nebo park pro psy. Důležité je, aby o budoucím využití lokality rozhodli sami obyvatelé Boršic. Město by mělo zorganizovat veřejnou diskuzi a zapojit do rozhodování co nejvíce lidí.

Publikováno: 31. 10. 2024

Kategorie: příroda