Tajemství leknínů odhaleno!

Leknín

Leknín: Krása na vodní hladině

Lekníny, latinsky Nymphaea, patří do čeledi leknínovitých a zahrnují zhruba 50 druhů. Tyto vodní rostliny jsou rozšířené po celém světě, s výjimkou Antarktidy. V Česku se můžeme setkat s leknínem bílým, který je chráněný. Lekníny se vyznačují svými nápadnými květy, které se vznášejí na hladině. Jejich krása inspirovala nejednoho umělce, například slavného malíře Clauda Moneta. Listy leknínů jsou okrouhlé a ploché, s voskovým povrchem, který jim umožňuje plavat na hladině. Kořeny leknínů sahají až na dno, kde čerpají živiny. Lekníny preferují stojaté nebo pomalu tekoucí vody, bohaté na živiny. Kromě své krásy hrají lekníny důležitou roli v ekosystému. Poskytují stín a úkryt rybám a dalším vodním živočichům.

Charakteristika a druhy leknínů

Lekníny, latinsky Nymphaea, patří do čeledi leknínovitých a jsou to vodní rostliny s oddenky zakořeněnými ve dně. Jsou známé svými nádhernými květy, které se otevírají ve dne a zavírají na noc, a plovoucími listy. Listy leknínů jsou okrouhlé až oválné, s hladkým nebo zubatým okrajem. Barva květů se liší podle druhu a odrůdy, od bílé a žluté přes růžovou a červenou až po modrou a fialovou. Existuje asi 50 druhů leknínů, které se vyskytují v tropech a subtropech celého světa. Mezi nejznámější druhy patří leknín bílý (Nymphaea alba), leknín růžový (Nymphaea rubra) a leknín modrý (Nymphaea caerulea). Lekníny se pěstují jako okrasné rostliny v zahradních jezírkách a rybníčcích. Jsou poměrně nenáročné na pěstování, vyžadují však slunné stanoviště a stojatou nebo mírně tekoucí vodu.

Význam leknínů v přírodě

Lekníny nejsou jen krásnou ozdobou vodních ploch, ale hrají i důležitou roli v ekosystému. Tyto vodní rostliny poskytují úkryt a stín pro ryby a další vodní živočichy, čímž regulují teplotu vody a zabraňují přehřívání. Listy leknínů slouží jako podklad pro kladení vajíček hmyzu a obojživelníků a zároveň jim poskytují potravu. Kořeny leknínů pomáhají čistit vodu tím, že absorbují přebytečné živiny, jako jsou dusík a fosfor. Tím zabraňují nadměrnému růstu řas a udržují vodu čistou a průhlednou. Kromě toho lekníny produkují kyslík, který je nezbytný pro život ve vodě. Všechny tyto funkce dělají z leknínů důležitou součást vodních ekosystémů a jejich přítomnost je zásadní pro udržení zdravé a vyvážené vodní plochy.

Lekníny v kultuře a umění

Lekníny, s jejich elegantní krásou a symbolikou, inspirovaly umělce napříč staletími a kulturami. V obrazech francouzského impresionisty Clauda Moneta se lekníny staly ikonickým motivem, zachycujícím hru světla a barev na vodní hladině. Jeho slavná série obrazů „Lekníny“ je toho úchvatným příkladem. V literatuře se lekníny objevují v pohádkách a mýtech, často jako symbol čistoty, nevinnosti a tajemství. Například v řecké mytologii se nymfa Lotis proměnila v leknín, aby unikla nežádoucí pozornosti. V některých kulturách mají lekníny i duchovní význam. V buddhismu symbolizují lekníny osvícení a cestu k nirváně. Jejich schopnost vyrůst z bahna do krásy je vnímána jako metafora pro duchovní růst a překonávání překážek. Lekníny tak nejsou jen krásnými rostlinami, ale i symboly s hlubokým kulturním a duchovním významem.

Leknín je vodní víla, která se schovává pod listy a čeká na svého prince.

Hana Benešová

Pěstování leknínů v zahradních jezírkách

Lekníny, latinsky Nymphaea, patří mezi nejkrásnější vodní rostliny. Tyto elegantní krásky s okouzlujícími květy a dekorativními listy jsou ozdobou nejednoho zahradního jezírka. Lekníny se dělí do několika druhů, lišících se velikostí, tvarem a barvou květů i listů. Pro pěstování v zahradních jezírkách se nejčastěji volí mrazuvzdorné druhy, které bez problémů přečkají i tužší zimu. Mezi nejoblíbenější patří leknín bílý (Nymphaea alba), leknín červený (Nymphaea rubra) nebo leknín vonný (Nymphaea odorata). Druh rostliny je důležitý pro výběr vhodné hloubky vody, ve které bude leknín prospívat. Některé druhy preferují mělčí vodu, jiné naopak hlubší.

Tipy pro péči o lekníny

Lekníny jsou sice nenáročné vodní rostliny, ale i ony potřebují pro svůj zdravý růst a bohaté kvetení trochu péče. Pravidelné odstraňování odumřelých listů a květů je důležité pro udržení čistoty vody a zabránění šíření řas. Listy odstraňujeme vždy až u báze, abychom nepoškodili oddenek. Hnojení leknínů je důležité pro podporu jejich růstu a kvetení. Používáme speciální hnojiva určená pro vodní rostliny, která aplikujeme dle pokynů na obalu. Hnojíme od jara do konce léta. Zimování leknínů závisí na druhu a hloubce jezírka. Mrazuvzdorné druhy v hlubších jezírkách zimu přečkají bez problémů. Některé druhy je nutné přemístit na chladné a světlé místo, kde nehrozí mráz.

Vlastnost Leknín bílý (Nymphaea alba) Leknín růžový (Nymphaea 'Rose Arey')
Barva květu Bílá Růžová
Velikost květu Až 15 cm Až 10 cm
Období květu Květen - září Červen - srpen
Hloubka vody 50 - 150 cm 40 - 80 cm

Inspirace: Nejkrásnější leknínové zahrady

Lekníny, latinsky Nymphaea, jsou rod vodních rostlin z čeledi leknínovitých. Tyto okrasné rostliny jsou známé svými nádhernými květy, které se vznášejí na hladině. Existuje mnoho druhů leknínů, lišících se barvou a tvarem květů i listů. Mezi nejznámější druhy patří leknín bílý (Nymphaea alba), který je původní i v České republice, a leknín růžový (Nymphaea odorata), pocházející ze Severní Ameriky. Kromě krásy květů jsou lekníny důležité i pro svůj význam v ekosystému. Poskytují stín a úkryt rybám a dalším vodním živočichům. Jejich listy slouží jako potrava pro některé druhy hmyzu. Pěstování leknínů není složité, vyžaduje však specifické podmínky. Potřebují stojatou nebo mírně tekoucí vodu s dostatkem živin a slunce. Lekníny se sází do speciálních košů, které se umístí na dno jezírka. Při správné péči se lekníny odmění bohatým kvetením, které rozzáří každou vodní plochu.

Publikováno: 19. 11. 2024

Kategorie: příroda